Sign in
Follow @AchilleRattiCC follow me on facebook
The Old County Tops Fell Race
2004 Results Click here to download the results as a Microsoft Excel spreadsheet
Overall Standings
PositionTeamClubCategoryHelvellynWythburnAngle TarnScafellCockley BeckConistonHollinFinishTotal Time
1A Schofield
J McQueen
Borrowdale
Eryri
09:35:0009:50:0011:10:0011:48:0012:39:0013:46:0014:27:0014:57:0006:54:29
2A Miller
R Ansell
Kendal
Tring
V8009:45:0010:04:0011:35:0012:18:0013:16:0014:24:0015:11:0015:46:0007:42:33
3H Nicholson
A Robinson
Clayton
Clayton
V100 record09:50:0010:08:0011:39:0012:22:0013:19:0014:35:0015:23:0015:59:0007:55:58
4C Lumb
R Blyth
Kendal
Kendal
V9009:44:0010:00:0011:35:0012:24:0013:25:0014:42:0015:25:0016:02:0007:58:46
5D Atkinson
J Sharp
NFR
U/A
09:54:0010:09:0011:45:0012:34:0013:31:0014:47:0015:33:0016:10:0008:06:35
6J Boyle
D Allen
Dark Peak
Dark Peak
09:45:0010:04:0011:40:0012:32:0013:35:0014:52:0015:40:0016:14:0008:11:26
7D Makin
J Broome
ARCC
ARCC
09:47:0010:05:0011:45:0012:35:0013:41:0015:00:0015:44:0016:19:0008:15:47
8S Milligan
P O'Reilly
Helme Hill
U/A
09:54:0010:08:0011:47:0012:33:0013:31:0014:43:0015:52:0016:25:0008:21:36
9Y Tridimas
R Baines
Bowland
U/A
10:00:0010:13:0011:56:0012:45:0013:45:0015:05:0015:52:0016:31:0008:28:27
10M Yearsley
S Wright
CFR
CFR
09:54:0010:09:0011:52:0012:46:0013:48:0015:10:0015:59:0016:38:0008:35:25
11A Ratcliffe
H Chambers
Saddleworth
Saddleworth
09:55:0010:10:0011:49:0012:38:0013:43:0015:07:0016:04:0016:46:0008:43:06
12N Hodgkinson
A Horsfall
Todmorden
Todmorden
10:00:0010:16:0012:07:0012:57:0014:01:0015:22:0016:13:0016:52:0008:48:38
13S Deakin
I Hodgson
N/Y Moors
N/Y Moors
10:00:0010:13:0012:04:0012:52:0014:08:0015:30:0016:24:0017:07:0009:03:51
14A Spicer
A Jackson
Rossendale
U/A
10:01:0010:21:0012:10:0013:03:0014:08:0015:32:0016:32:0017:10:0009:06:35
15M Calvert (L)
J Brown
Macclesfield
Macclesfield
MIXED10:04:0010:25:0012:15:0013:05:0014:16:0015:38:0016:32:0017:11:0009:08:23
16N Wharton
C Williams
Kendal
Kendal
09:54:0010:11:0011:59:0012:53:0014:03:0015:37:0016:34:0017:17:0009:13:50
17M Jeffrey
R Sewell
Morpeth
Morpeth
09:54:0010:15:0012:02:0013:02:0014:19:0015:44:0016:45:0017:26:0009:23:04
18J Sealby
C Smith
U/A
U/A
10:08:0010:25:0012:25:0013:20:0014:28:0015:59:0016:52:0017:31:0009:27:52
19R Robson
S Dawes
Mercia
Mercia
10:12:0010:22:0012:24:0013:20:0014:28:0015:53:0016:53:0017:34:0009:31:12
20K Saville
P Cox
Dark Peak
Dark Peak
10:00:0010:21:0012:15:0013:14:0014:28:0015:54:0016:56:0017:39:0009:35:34
21P White
E Draper
U/A
U/A
10:08:0010:29:0012:50:0013:42:0014:53:0016:17:0017:12:0017:53:0009:50:05
22A Shanley
O Kershaw
Saddleworth
Saddleworth
10:03:0010:23:0012:12:0013:03:0014:08:0015:50:0017:13:0017:55:0009:51:38
23J Underwood
R Sutcliffe
Calder Valley
Calder Valley
10:15:0010:38:0012:35:0013:30:0014:44:0016:12:0017:16:0017:58:0009:55:03
24A Bramall (L)
S Clough (L)
Ambleside
Ambleside
LADIES10:03:0010:25:0012:14:0013:04:0014:28:0015:57:0017:18:0017:59:0009:56:07
25G McDougal
P McDougal
Morpeth
Morpeth
10:04:0010:27:0012:24:0013:19:0014:34:0016:10:0017:20:0018:04:0010:00:48
26R Poole
W Buckley
Glossop
Glossop
10:05:0010:27:0012:24:0013:19:0014:34:0016:14:0017:20:0018:03:0010:00:48
27L Aitchison (L)
D Parker
Dark Peak
U/A
10:04:0010:26:0012:35:0013:31:0014:47:0016:32:0017:40:0018:25:0010:22:59
28J Batt
L Batt (L)
Buxton
Buxton
10:11:0010:36:0012:38:0013:36:0014:55:0016:37:0017:43:0018:34:0010:31:23
29R Leonard
B Crowther
Todmorden
Todmorden
10:03:0010:27:0012:25:0013:19:0014:37:0016:38:0017:54:0018:40:0010:36:56
30D Wilson
S Roe
Bowland
U/A
10:15:0010:39:0012:47:0013:53:0015:14:0016:51:0018:00:0018:50:0010:46:45
31N Wild
J Duff
U/A
U/A
10:14:0010:40:0012:50:0013:54:0015:13:0016:58:0018:19:0019:07:0011:03:53
32P Myers
G Walton
U/A
U/A
10:12:0010:39:0012:50:0013:54:0015:11:0016:58:0018:19:0019:07:0011:03:53
Did not finish
PositionTeamClubCategoryHelvellynWythburnAngle TarnScafellCockley BeckConistonHollinFinishTotal Time
G Corbett
A Donaldson
Pennine
Ochil Hill
10:12:0010:45:0013:12:0014:26:00
J Crummett
K Brierley (L)
Todmorden
Todmorden
10:12:0010:37:0012:50:0013:57:00
H Dawe (L)
A Smith
Ilkley
Otley
10:08:0010:34:00
T Davies
R Mapp
Ludlow
Ludlow
10:04:0010:26:00
S Skelton
M Grzywacz
Longwood
Longwood
10:08:0010:33:00
J Hunt
R Fletcher
U/A
U/A
10:30:0011:00:00
K Richards
G Harris (L)

10:12:00

^ Top